T598B226M010AHE070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T598B226M010AHE070
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 22UF 10V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Features :
Automotive
Length :
3.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
IL (uA) :
22
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Height (mm) :
1.9
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Height :
1.9 mm
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Tape and Reel
Manufacturer Size Code :
B
High Shock and Vibrating :
yes
Lead Spacing :
Product Length (mm) :
3.5
ESR (Ohm) :
0.07
Voltage - Rated :
10 V
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Width :
2.8 mm
RoHS :
N
Product Depth (mm) :
2.8
Package / Case :
Series :
T598
Type :
Polymer
Base Product Number :
T598B
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Maximum Dissipation Factor (%) :
8
Case Code :
B
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Number of Terminals :
2
Polarity :
Polar
Size (mm) :
3.5 X 4.3 X 2.8
Case Style :
Molded
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
20%
Capacitance Value :
22uF
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Tantalum Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage :
10VDC
Capacitance :
22 uF
IR (mA) :
Construction :
Flat
Product Weight (g) :
ECCN (US) :
EAR99
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
ESR :
70 mOhms
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Product Status :
Active
Qualification :
AEC-Q200
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Mounting :
Surface Mount
Subcategory :
Capacitors
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B226M010AHE070 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:3528-21, Type:Polymer, Voltage:10VDC, T598B226M010AHE070 pinout, T598B226M010AHE070 datasheet PDF, T598B226M010AHE070 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B226M010AHE070 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.