T598B225M035AHE200
Mfr.Part #
T598B225M035AHE200
Description
CAP TANT POLY 2.2UF 35V 1411
Height :
1.9 mm
Package / Case :
Width :
2.8 mm
Capacitance :
2.2 uF
Size (mm) :
3.5 X 2.8 X 1.9
Brand :
Voltage - Rated :
35 V
B
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100kHz
Voltage :
35VDC
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Ratings :
ESR :
200 mOhms
Capacitance Value :
2.2uF
Product Depth (mm) :
2.8
Base Product Number :
T598B
Series :
T598
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.5 mm
IR (mA) :
797
Product Type :
Tantalum Capacitors
Lead Spacing :
Manufacturer Size Code :
B
Features :
Automotive
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
IL (uA) :
7.7
Product Status :
Active
Tolerance :
20%
ESR (Ohm) :
0.2
2
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B225M035AHE200 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:3528-21, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:35VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Polymer, T598B225M035AHE200 pinout, T598B225M035AHE200 datasheet PDF, T598B225M035AHE200 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B225M035AHE200 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.