T598B157M006AHE070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T598B157M006AHE070
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Size (mm) :
3.5 X 2.8 X 1.9
Product Length (mm) :
3.5
ESR (Ohm) :
0.07
Type :
Polymer
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS Status :
RoHS non-compliant
High Shock and Vibrating :
yes
Polarity :
Polar
ECCN (US) :
EAR99
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Brand :
Width :
2.8 mm
Capacitance Value :
150uF
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
N
Case Style :
Molded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance :
150 uF
Height :
1.9 mm
IR (mA) :
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
T598
Mounting :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
Voltage :
6.3VDC
Package / Case :
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Product Depth (mm) :
2.8
Maximum Dissipation Factor (%) :
8
Case Code :
B
Product Weight (g) :
Product Height (mm) :
1.9
IL (uA) :
94.5
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Packaging :
Tape and Reel
ESR :
70 mOhms
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
3.5 mm
Qualification :
AEC-Q200
Product Type :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
20%
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B157M006AHE070 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Voltage:6.3VDC, Package / Case:3528-21, T598B157M006AHE070 pinout, T598B157M006AHE070 datasheet PDF, T598B157M006AHE070 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B157M006AHE070 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.