T598B157M004AHE055
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T598B157M004AHE055
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 150UF 4V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Product Type :
Tantalum Capacitors
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz
Maximum Dissipation Factor (%) :
8
Lead Spacing :
Qualification :
AEC-Q200
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance Value :
150uF
ESR (Ohm) :
Polarity :
Polar
Height :
1.9 mm
Product Depth (mm) :
2.8
Product Height (mm) :
1.9
Package / Case :
ECCN (US) :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
T598
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Length :
3.5 mm
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Base Product Number :
T598B
Voltage - Rated :
4 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Case Code :
B
Case Style :
Molded
Type :
Polymer
Termination Style :
SMD/SMT
IR (mA) :
Features :
Automotive
Construction :
Flat
Brand :
Packaging :
Tape and Reel
Ratings :
AEC-Q200
Mounting :
Surface Mount
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Product Length (mm) :
3.5
Capacitance :
150 uF
High Shock and Vibrating :
yes
Manufacturer Size Code :
B
Voltage :
4VDC
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Product Weight (g) :
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
20%
RoHS :
N
IL (uA) :
60
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size (mm) :
3.5 X 2.8 X 1.9
ESR :
55 mOhms
Width :
2.8 mm
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B157M004AHE055 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:3528-21, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Polymer, Voltage:4VDC, T598B157M004AHE055 pinout, T598B157M004AHE055 datasheet PDF, T598B157M004AHE055 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B157M004AHE055 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.