T591X156M063ATE075
Mfr.Part #
T591X156M063ATE075
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANTALUM POLYMER AUTOMOTIVE
Series :
KO-CAP? T591
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm @ 100kHz
Manufacturer Size Code :
X
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated :
63 V
Package :
Molded
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
7.3 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
ESR :
75 mOhms
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Capacitance :
15 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Features :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Reel
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Width :
4.3 mm
Product Type :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
±20%