T591B157M006ATE045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T591B157M006ATE045
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Construction :
Flat
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Length :
3.5mm
Capacitance Value :
150uF
Number of Terminals :
2
Capacitance Tolerance :
± 20%
Length :
3.5 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Tolerance :
20%
Product Height :
1.9mm
Product Height (mm) :
1.9
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Mounting :
Surface Mount
Product Depth (mm) :
2.8
Technology :
Polymer
Subcategory :
Capacitors
ESR (Ohm) :
Height :
1.9 mm
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Product Weight (g) :
Maximum Dissipation Factor (%) :
8
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Features :
GENERAL PURPOSE
HTS :
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Brand :
Width :
2.8 mm
Termination Style :
SMD/SMT
High Shock and Vibrating :
yes
Capacitance :
150µF
Voltage - Rated :
6.3 V
Series :
T591
Mounting Type :
Surface Mount
Size (mm) :
3.5 X 2.8 X 1.9
Product Width :
2.8mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
IR (mA) :
Type :
Polymer
Ripple Current :
1.68A
Lead Spacing :
IL (uA) :
94.5
Product Type :
Tantalum Capacitors
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Polarity :
Polar
Qualification :
Leakage Current :
94.5 uA
Voltage :
6.3VDC
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
ECCN (US) :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Manufacturer Size Code :
B
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Case Style :
Molded
Product Length (mm) :
3.5
Case Code :
B
ESR :
0.045Ohm
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Base Product Number :
T591B
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591B157M006ATE045 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:3528-21, Mounting Type:Surface Mount, Package/Case:3528-21, Type:Polymer, Voltage:6.3VDC, T591B157M006ATE045 pinout, T591B157M006ATE045 datasheet PDF, T591B157M006ATE045 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591B157M006ATE045 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.