T591V337M2R5ATE012
Mfr.Part #
T591V337M2R5ATE012
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
Surface Mount
Lead Pitch :
3.8mm
Voltage :
2.5V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Depth :
4.3mm
Type :
Molded
REACH SVHC :
No SVHC
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Capacitance :
330µF
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Tantalum
Case Code (Imperial) :
Height :
1.9mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Termination :
SMD/SMT
Series :
KO-CAP® T591
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Dissipation Factor :
10 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
V
Life (Hours) :
2000 hours
Case Code (Metric) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
83μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591V337M2R5ATE012 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Voltage:2.5V, Type:Molded, Package / Case:2917 (7343 Metric), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, T591V337M2R5ATE012 pinout, T591V337M2R5ATE012 datasheet PDF, T591V337M2R5ATE012 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591V337M2R5ATE012 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.