T591V227M2R5ATE015
Mfr.Part #
T591V227M2R5ATE015
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 2917
Tolerance :
±20%
Depth :
4.3mm
Weight :
324.998933mg
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Pitch :
3.8mm
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height :
1.9mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Lead Diameter :
200 μm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Pbfree Code :
Tape and Reel (TR)
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
55μA
Dissipation Factor :
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Capacitance :
220μF
Voltage :
2.5V
Series :
KO-CAP® T591
Manufacturer Size Code :
V
Ripple Current :
3.531A
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
2.5V
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591V227M2R5ATE015 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Number of Terminations:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:2.5V, T591V227M2R5ATE015 pinout, T591V227M2R5ATE015 datasheet PDF, T591V227M2R5ATE015 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591V227M2R5ATE015 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.