T591V157M006ATE025
Mfr.Part #
T591V157M006ATE025
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Stock
16
In Stock :
16
Lead Pitch :
3.8mm
Capacitance :
150µF
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
7343
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Case Code (Imperial) :
2917
Mount :
PCB, Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
95μA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Depth :
4.3mm
Dissipation Factor :
10 %
Voltage :
6.3V
Height :
1.9mm
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591V157M006ATE025 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:2917 (7343 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:6.3V, Number of Terminations:2, Type:Molded, T591V157M006ATE025 pinout, T591V157M006ATE025 datasheet PDF, T591V157M006ATE025 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591V157M006ATE025 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.