T591V107M010ATE025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T591V107M010ATE025
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Type :
Molded
Published :
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Feature :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100μF
Dissipation Factor :
10 %
Mount :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
KO-CAP® T591
Dielectric Material :
Tantalum
Manufacturer Size Code :
V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
1.9mm
Leakage Current :
100μA
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Depth :
4.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
3.8mm
Voltage - Rated DC :
10V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591V107M010ATE025 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Voltage:10V, T591V107M010ATE025 pinout, T591V107M010ATE025 datasheet PDF, T591V107M010ATE025 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591V107M010ATE025 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.