T591D475M063ATE200
Mfr.Part #
T591D475M063ATE200
Description
CAP TANTALUM POLYMER AUTOMOTIVE
Tantalum - Polymer Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Series :
KO-CAP? T591
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
ESR :
200 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tradename :
KO-CAP
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
RoHS :
Details
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
2917 (7343 Metric)
Features :
GENERAL PURPOSE
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Brand :
Length :
7.3 mm
Packaging :
MouseReel
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100kHz
Width :
4.3 mm
Capacitance :
4.7 µF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
63 V