T591D337M2R5ATE012
Mfr.Part #
T591D337M2R5ATE012
Description
CAP TANTALUM POLYMER AUTOMOTIVE
Stock
832
In Stock :
832
Tantalum - Polymer Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
2.5 V
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Leakage Current :
82. 5 mA
Ripple Current :
6.12 A
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
D
Length :
7.3 mm
Ratings :
Features :
GENERAL PURPOSE
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
ESR :
100 Ohms
Product Type :
Tantalum Capacitors
KO-CAP? T591
RoHS :
Details
Width :
4.3 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 100kHz
Capacitance :
330 µF
Height :
2.8 mm
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C