T591D227M2R5ATE009
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T591D227M2R5ATE009
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANTALUM POLYMER AUTOMOTIVE
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100kHz
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Length :
7.3 mm
Series :
KO-CAP? T591
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
220 µF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Type :
Tantalum Capacitors
Ripple Current :
7.07 A
Height :
2.8 mm
Type :
Molded
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Features :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Ratings :
Product Status :
Active
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
2.5 V
Termination Style :
SMD/SMT
Manufacturer Size Code :
D
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
4.3 mm
ESR :
9 mOhms
Leakage Current :
55 mA
Packaging :
MouseReel
Brand :
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C