T591D107M010ATE040
Mfr.Part #
T591D107M010ATE040
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
10 %
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
10V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Lead Pitch :
3.8mm
Ripple Current :
2.372A
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Depth :
4.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Series :
KO-CAP® T591
Dielectric Material :
Tantalum
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Height :
2.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Case Code (Metric) :
Life (Hours) :
2000 hours
Weight :
210.013267mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Capacitance :
100μF
Leakage Current :
100μA
Lead Diameter :
200 μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage :
10V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Published :
Manufacturer Size Code :
D
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591D107M010ATE040 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), Voltage:10V, T591D107M010ATE040 pinout, T591D107M010ATE040 datasheet PDF, T591D107M010ATE040 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T591D107M010ATE040 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.