T520Y108M2R5ATE015
Mfr.Part #
T520Y108M2R5ATE015
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Series :
KO-CAP® T520
Ripple Current :
3.5A
Tan Delta :
0.1
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
2.5V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Dissipation Factor :
10 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Capacitance :
1000µF
Manufacturer Size Code :
Y
Published :
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Leakage Current :
170μA
Height :
4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Depth :
4.3mm