T520A226M006ATE100
Mfr.Part #
T520A226M006ATE100
Description
CAP TANT POLY 22UF 6.3V 1206
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Case Code (Metric) :
3216
Published :
2013
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Length :
3.2mm
Ripple Current :
300mA
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
PCB, Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
14µA
Radiation Hardening :
No
Voltage :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Dissipation Factor :
8 %
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
Capacitance :
22µF
Lead Pitch :
1.2mm
Tan Delta :
0.08
Depth :
1.6mm
Terminal Shape :
J BEND
Manufacturer Size Code :
A
Case Code (Imperial) :
Series :
KO-CAP® T520
Resistance :
100MOhm