T520X337M010ATE040
Mfr.Part #
T520X337M010ATE040
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Dissipation Factor :
10 %
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
330µF
Voltage :
10V
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
Mount :
PCB, Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
330μA
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
4mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Series :
KO-CAP® T520
Life (Hours) :
2000 hours
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
J BEND
Termination :
SMD/SMT
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Resistance :
40mOhm
Tan Delta :
0.1
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Free :
Lead Free
Manufacturer Size Code :
X
Length :
7.3mm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Number of Pins :
2
Ripple Current :
2A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Depth :
4.3mm
Lead Pitch :
3.6mm
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520X337M010ATE040 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), Number of Pins:2, T520X337M010ATE040 pinout, T520X337M010ATE040 datasheet PDF, T520X337M010ATE040 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520X337M010ATE040 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.