T520W336M016ATE045
Mfr.Part #
T520W336M016ATE045
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 33UF 16V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Manufacturer Size Code :
W
Tan Delta :
0.1
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Lead Free
Type :
Molded
Dissipation Factor :
10 %
Resistance :
45mOhm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
J BEND
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.053mA
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Depth :
4.3mm
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Published :
Voltage - Rated DC :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Length :
7.3mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
33μF
Height :
1.5mm