T520V477M002ATE040
Mfr.Part #
T520V477M002ATE040
Description
CAP TANT POLY 470UF 2V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Case Code (Imperial) :
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
94µA
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
J BEND
Radiation Hardening :
No
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
2
Resistance :
40mOhm
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
2V
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
4.3mm
Capacitance :
470µF
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
Height :
1.9mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Type :
Molded
Dissipation Factor :
10 %
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Polarity :
Polar
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Tan Delta :
0.1
Published :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
600mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Length :
7.3mm