T520V476M016ATE045
Mfr.Part #
T520V476M016ATE045
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Leakage Current :
0.075mA
Tolerance :
±20%
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
KO-CAP® T520
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
17 Weeks
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Polarity :
Polar
Length :
7.3mm
Depth :
4.3mm
Dielectric Material :
Tantalum
Manufacturer Size Code :
V
Resistance :
45mOhm
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
47μF
Dissipation Factor :
10 %
Height :
1.9mm
Tan Delta :
0.1
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm