T520V337M2R5ATE018
Mfr.Part #
T520V337M2R5ATE018
Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Tantalum
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Imperial) :
Voltage :
2.5V
Case Code (Metric) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Length :
7.3mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Cut Tape
Dissipation Factor :
10 %
Surface Mount :
yes
Capacitance :
330µF
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
3.6mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
4.3mm
Depth :
4.3mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
800mA
Tan Delta :
0.1
Polarity :
Polar
Current - Leakage :
83μA
Height :
1.9mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Number of Terminations :
2
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520V337M2R5ATE018 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:2.5V, Package / Case:Molded, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, T520V337M2R5ATE018 pinout, T520V337M2R5ATE018 datasheet PDF, T520V337M2R5ATE018 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520V337M2R5ATE018 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.