T520V337M003ATE015
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T520V337M003ATE015
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 330UF 3V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Length :
7.3mm
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3V
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Termination :
SMD/SMT
Series :
KO-CAP® T520
Ripple Current :
900mA
Resistance :
15mOhm
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Capacitance :
330µF
Published :
Polarity :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
2
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.1
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Type :
Molded
Dissipation Factor :
10 %
Depth :
4.3mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
J BEND
Height :
1.9mm
Leakage Current :
99μA
Manufacturer Size Code :
V
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
3V
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C