T520V336M016ATE070
Mfr.Part #
T520V336M016ATE070
Description
CAP TANT POLY 33UF 16V 2917
Length :
7.3mm
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
10 %
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Terminal Shape :
J BEND
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current :
1600mA
Voltage - Rated DC :
16V
Leakage Current :
0.053mA
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
33μF
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±20%
Height :
1.9mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Depth :
4.3mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated AC :
16V
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm