T520V336M016AHE060
Mfr.Part #
T520V336M016AHE060
Description
CAP TANT POLY 33UF 16V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Dissipation Factor :
10 %
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer Size Code :
V
Tan Delta :
0.1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100kHz
Radiation Hardening :
No
Type :
Molded
Ripple Current :
1800mA
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Depth :
4.3mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
33μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Terminal Shape :
J BEND
Leakage Current :
0.053mA
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
16V
Surface Mount :
yes
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
7.3mm