T520V227M2R5ATE025
Mfr.Part #
T520V227M2R5ATE025
Description
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
2.5V
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Depth :
4.3mm
e3
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Terminal Shape :
J BEND
Dissipation Factor :
10 %
Resistance :
25mOhm
Ripple Current :
700mA
Leakage Current :
55μA
Height :
1.9mm
Capacitance :
220μF
Length :
7.3mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm