T520V227M006ATE045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T520V227M006ATE045
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
KO-CAP® T520
Published :
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
220μF
Manufacturer Size Code :
V
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C