T520V227M004ATE006
Mfr.Part #
T520V227M004ATE006
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Construction :
Flat
Manufacturer Size Code :
V
IR (mA) :
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Product Weight (g) :
IL (uA) :
88
ECCN (US) :
EAR99
Ripple Current :
5600 mA
Product Length (mm) :
7.3
Voltage :
4VDC
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
Number of Terminals :
2
Tolerance :
20%
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
4 V
Length :
7.3 mm
ESR (Ohm) :
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
RoHS :
Details
Features :
GENERAL PURPOSE
Product Type :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100kHz
Height :
1.8 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Type :
Polymer
Package / Case :
Product Depth (mm) :
4.3
Tradename :
KO-CAP
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
High Shock and Vibrating :
yes
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Mounting :
Surface Mount
Capacitance Value :
220uF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Special Feature :
Low ESR|High Ripple Handling|High Frequency
Size (mm) :
7.3 X 4.3 X 1.8
Width :
4.3 mm
Series :
T520
Product Height (mm) :
1.8
Case Style :
Molded
Ratings :
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Leakage Current :
88 uA
Case Code :
V
Capacitance :
220 uF
Base Product Number :
T520V
ESR :
6 mOhms
Subcategory :
Capacitors
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Product :
Tantalum Organic Polymer Standard Grade
HTS :
Package :
Tape and Reel (TR)
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520V227M004ATE006 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:4VDC, Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, Package / Case:7343-19, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, T520V227M004ATE006 pinout, T520V227M004ATE006 datasheet PDF, T520V227M004ATE006 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520V227M004ATE006 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.