T520V157M006ATE007
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T520V157M006ATE007
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
Polar
Case Code (Metric) :
7343
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
HTS Code :
Dissipation Factor :
10 %
Case Code (Imperial) :
2917
Number of Terminations :
2
Resistance :
7mOhm
Dielectric Material :
Tantalum
Depth :
4.3mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Height :
1.9mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm @ 100kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tan Delta :
0.1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Capacitance :
150µF
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Ripple Current :
5200mA
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
3.6mm
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Manufacturer Size Code :
V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Type :
Molded
Leakage Current :
95μA
Voltage :
6.3V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Series :
KO-CAP® T520
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520V157M006ATE007 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Molded, Voltage:6.3V, T520V157M006ATE007 pinout, T520V157M006ATE007 datasheet PDF, T520V157M006ATE007 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520V157M006ATE007 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.