T520V157M006AHE045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T520V157M006AHE045
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Length :
7.3mm
Ripple Current :
500mA
Capacitance :
150µF
Pbfree Code :
No
Depth :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Manufacturer Size Code :
V
Series :
KO-CAP® T520
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3V
Tolerance :
±20%
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
JESD-609 Code :
e0
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
10 %
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Leakage Current :
0.0945mA
Published :
HTS Code :
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
17 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C