T520V157M004ATE012
Mfr.Part #
T520V157M004ATE012
Description
CAP TANT POLY 150UF 4V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Mount :
PCB, Surface Mount
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
3 (168 Hours)
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
Tantalum
Ripple Current :
4.6A
ROHS3 Compliant
Resistance :
12mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 100kHz
Published :
Dissipation Factor :
10 %
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Voltage :
4V
Length :
7.3mm
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
3.6mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
4V
Depth :
4.3mm
Height :
1.9mm
Leakage Current :
60μA
Capacitance :
150µF
V
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520V157M004ATE012 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2917 (7343 Metric), Voltage:4V, Type:Molded, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, T520V157M004ATE012 pinout, T520V157M004ATE012 datasheet PDF, T520V157M004ATE012 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520V157M004ATE012 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.