T520V107M006ATE009
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T520V107M006ATE009
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 2917
Stock
724
In Stock :
724
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Case Code (Metric) :
7343
Height :
1.9mm
Manufacturer Size Code :
V
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Type :
Molded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Shape :
J BEND
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Ripple Current :
3A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
2917
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.1
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100kHz
JESD-609 Code :
e3
Series :
KO-CAP® T520
Termination :
SMD/SMT
Length :
7.3mm
Dielectric Material :
Tantalum
Resistance :
9mOhm
Leakage Current :
63μA
Depth :
4.3mm
Polarity :
Polar
Dissipation Factor :
10 %