T520U157M006ATE055
Mfr.Part #
T520U157M006ATE055
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2312
Tantalum - Polymer Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Life (Hours) :
2000 hours
Resistance :
55mOhm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Dissipation Factor :
8 %
Mount :
3 (168 Hours)
Depth :
3.2mm
Series :
KO-CAP® T520
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tan Delta :
0.08
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
1.5mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Capacitance :
150µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
0.095mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Manufacturer Size Code :
U
Ripple Current :
1600mA
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Length :
6mm