T520T336M008ATE070
Mfr.Part #
T520T336M008ATE070
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT POLY 33UF 8V 1411
Tantalum - Polymer Capacitors
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Number of Pins :
2
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
J BEND
Height :
1.2mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
8 %
Manufacturer Size Code :
T
Capacitance :
33μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.5mm
Dielectric Material :
Tantalum
Tan Delta :
0.08
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Resistance :
70mOhm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
8V
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
Depth :
2.8mm