T520L227M004ATE025
Mfr.Part #
T520L227M004ATE025
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 2312
Tantalum - Polymer Capacitors
Ripple Current :
2400mA
Leakage Current :
0.088mA
Series :
KO-CAP® T520
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
220μF
Termination :
SMD/SMT
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Manufacturer Size Code :
L
Depth :
3.2mm
Length :
6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
4V
Tan Delta :
0.08
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
J BEND
Dissipation Factor :
8 %
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz