T520L157M006ATE012
Mfr.Part #
T520L157M006ATE012
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2312
Stock
400
In Stock :
400
Capacitance :
150µF
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
HTS Code :
Terminal Shape :
J BEND
Polarity :
Polar
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
6.3V
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Factory Lead Time :
40 Weeks
Ripple Current :
3500mA
Depth :
3.2mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape
Surface Mount :
yes
Published :
2013
Case Code (Imperial) :
2312
Pbfree Code :
yes
Length :
6mm
Max Operating Temperature :
105°C
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.095mA
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
8 %
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Tolerance :
20%
Height :
1.9mm
Width :
3.2mm