T520D476M016AHE070
Mfr.Part #
T520D476M016AHE070
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Height :
2.8mm
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
17 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Length :
7.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1800mA
Depth :
4.3mm
Polarity :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Series :
KO-CAP® T520
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.075mA
Published :
Dissipation Factor :
10 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
47μF
Voltage - Rated :
16V