T520D227M004ATE065
Mfr.Part #
T520D227M004ATE065
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
4V
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Leakage Current :
88μA
Length :
7.3mm
Series :
KO-CAP® T520
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
3.6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 100kHz
Depth :
4.3mm
Dissipation Factor :
10 %
Case Code (Metric) :
Voltage :
4V
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
220μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
Polar
Lead Free :
Lead Free
Published :
Case Code (Imperial) :
Type :
Molded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
2.8mm
Dielectric Material :
Tantalum
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
4.6A
Mount :
PCB, Surface Mount
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520D227M004ATE065 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Voltage:4V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Molded, Package / Case:2917 (7343 Metric), T520D227M004ATE065 pinout, T520D227M004ATE065 datasheet PDF, T520D227M004ATE065 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520D227M004ATE065 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.