T520D157M008ATE040
Mfr.Part #
T520D157M008ATE040
Description
CAP TANT POLY 150UF 8V 2917
2917 (7343 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
150µF
Published :
Leakage Current :
120μA
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
KO-CAP® T520
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Depth :
4.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
8V
Mount :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
8V
Height :
3.1mm
Length :
7.3mm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
yes
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
600mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Polarity :
Polar
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dissipation Factor :
10 %
Resistance :
40mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Tan Delta :
0.1
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm