T520D156M025ASE060
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T520D156M025ASE060
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 15UF 25V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Series :
KO-CAP® T520
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current :
500mA
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Manufacturer Size Code :
D
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100kHz
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
25V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height :
2.8mm
Type :
Molded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Leakage Current :
0.038mA
Mount :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.1
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
15μF