T520C477M2R5AHE045
Mfr.Part #
T520C477M2R5AHE045
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2312
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Leakage Current :
0.118mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2.5V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
No
Published :
Ripple Current :
1900mA
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Manufacturer Size Code :
C
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
2.5V
Tolerance :
±20%
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
0.08
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Capacitance :
470µF
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Width :
3.2mm
Length :
6mm
Series :
KO-CAP® T520
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C