T520C337M2R5ATE015
Mfr.Part #
T520C337M2R5ATE015
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2312
Tantalum - Polymer Capacitors
Length :
6mm
Tolerance :
±20%
Polarity :
Polar
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
0.083mA
Height :
2.8mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
2.5V
Depth :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
Life (Hours) :
2000 hours
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
330µF
REACH SVHC :
No SVHC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Voltage - Rated AC :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Dissipation Factor :
8 %
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
J BEND
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.08
Packaging :
Cut Tape (CT)
Series :
KO-CAP® T520
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Manufacturer Size Code :
C
Ripple Current :
3300mA
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm