T520C227M006ATE018
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T520C227M006ATE018
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2312
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Depth :
3.2mm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Polarity :
Polar
Published :
Leakage Current :
0.139mA
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Tantalum
Pbfree Code :
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Manufacturer Size Code :
C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
3000mA
Tan Delta :
0.08
Height :
2.8mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
Series :
KO-CAP® T520
Capacitance :
220μF
Type :
Molded
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Resistance :
18mOhm
Length :
6mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Dissipation Factor :
8 %