T520B336M010ATE035
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T520B336M010ATE035
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 33UF 10V 1411
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated AC :
10V
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.9mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Case Code (Imperial) :
1411
Voltage - Rated DC :
10V
Case Code (Metric) :
3528
Series :
KO-CAP® T520
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
33μF
Termination :
SMD/SMT
Dissipation Factor :
8 %
Manufacturer Size Code :
B
Voltage :
10V
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Tantalum
Published :
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
1900mA
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
PCB, Surface Mount
Length :
3.5mm
Lead Pitch :
1.9mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarity :
Polar
Leakage Current :
33μA
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.8mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm @ 100kHz
Factory Lead Time :
32 Weeks
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520B336M010ATE035 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Voltage:10V, Number of Terminations:2, Package / Case:1411 (3528 Metric), Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:2, T520B336M010ATE035 pinout, T520B336M010ATE035 datasheet PDF, T520B336M010ATE035 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520B336M010ATE035 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.