T520B336M006ATE070
Mfr.Part #
T520B336M006ATE070
Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1411
Tantalum - Polymer Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
21μA
Capacitance :
33μF
Dissipation Factor :
8 %
Tantalum
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
No
Lead Pitch :
1.9mm
Depth :
2.8mm
Series :
KO-CAP® T520
Ripple Current :
400mA
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Voltage :
6.3V
Resistance :
70mOhm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Length :
3.5mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Height :
1.9mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520B336M006ATE070 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:1411 (3528 Metric), Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:6.3V, Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, T520B336M006ATE070 pinout, T520B336M006ATE070 datasheet PDF, T520B336M006ATE070 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520B336M006ATE070 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.