T520B336M006ATE040
Mfr.Part #
T520B336M006ATE040
Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1411
Stock
11
In Stock :
11
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Depth :
2.8mm
Series :
KO-CAP® T520
Voltage :
6.3V
Height :
1.9mm
Case Code (Metric) :
3528
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
8 %
Molded
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
2011
Mount :
PCB, Surface Mount
Length :
3.5mm
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
33μF
Ripple Current :
3.1A
Leakage Current :
21μA
Voltage - Rated DC :
6.3V
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Pitch :
1.9mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520B336M006ATE040 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1411 (3528 Metric), Voltage:6.3V, Number of Pins:2, Type:Molded, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, T520B336M006ATE040 pinout, T520B336M006ATE040 datasheet PDF, T520B336M006ATE040 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520B336M006ATE040 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.