T520B107M006ATE045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T520B107M006ATE045
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Number of Pins :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Depth :
2.8mm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarity :
Polar
Length :
3.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100μF
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Resistance :
45mOhm
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
1700mA
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Dissipation Factor :
8 %
Type :
Molded
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Series :
KO-CAP® T520
Height :
2.1mm
Leakage Current :
0.063mA