STS1400PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STS1400PC
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 125V
Manufacturer :
Product Category :
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
PC Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Electrical Life :
Contact Finish :
Silver
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Actuator Material :
Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
Operating Force :
250gf
Voltage Rating - AC :
125V
Mounting Type :
Through Hole
Mechanical Life :
10,000 Cycles
Series :
STS
Actuator Type :
Standard
Current Rating :
300mA (AC)
Circuit :
SP4T
Actuator Length :
4.00mm
Base Product Number :
STS1
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Switch Travel :
2.50mm
Switch Function :
On-On-On-On
Current Rating (Amps) :
300mA (AC)
Datasheets
STS1400PC
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches STS1400PC
STS1400PC datasheet pdf and Unclassified product details from TE Connectivity stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD