STGP15M65DF2
Mfr.Part #
STGP15M65DF2
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT M SE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Condition :
400V, 15A, 12 Ω, 15V
Max Collector Current :
30A
Reverse Recovery Time :
142 ns
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
136W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
STGP15
Power - Max :
136W
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2V
Switching Energy :
90μJ (on), 450μJ (off)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Td (on/off) @ 25°C :
24ns/93ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 15A
Mount :
Through Hole
Input Type :
Standard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Collector Emitter Breakdown Voltage :
650V
IGBT Type :
Trench Field Stop
Gate Charge :
45nC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
30 Weeks
Package / Case :
TO-220-3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60A