STF4N52K3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STF4N52K3
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 525V 2.5A TO220FP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rise Time :
7ns
Lead Free :
Lead Free
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.6 Ω @ 1.25A, 10V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 50μA
Resistance :
2.6Ohm
FET Type :
N-Channel
Length :
7mm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
334pF @ 100V
Pbfree Code :
yes
Continuous Drain Current (ID) :
2.5A
Height :
2.4mm
Number of Elements :
1
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2.5A Tc
Operating Temperature :
150°C TJ
Number of Pins :
3
Width :
6.6mm
Additional Feature :
ULTRA-LOW RESISTANCE
Fall Time (Typ) :
14 ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
525V
Mount :
Surface Mount, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
20W
Turn-Off Delay Time :
21 ns
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
11nC @ 10V
Threshold Voltage :
3.75V
Packaging :
Tube
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Power Dissipation-Max :
20W Tc
Series :
SuperMESH3™
Vgs (Max) :
±30V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Transistor Application :
SWITCHING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
JEDEC-95 Code :
TO-252
Turn On Delay Time :
8 ns
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Part Number :
STF4N
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
STF4N52K3
STMicroelectronics STF4N52K3
N-Channel Tube 2.6 Ω @ 1.25A, 10V ±30V 334pF @ 100V 11nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
STF4N52K3 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 334pF @ 100V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 525V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 525V.As a result of its turn-off delay time, which is 21 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 8 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 30VV.The threshold voltage is the point at which an electrical device activates any one of its operations, which for this transistor is 3.75V.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
STF4N52K3 Features
a continuous drain current (ID) of 2.5A
a drain-to-source breakdown voltage of 525V voltage
the turn-off delay time is 21 ns
a threshold voltage of 3.75V