STF40N60M2
Mfr.Part #
STF40N60M2
Description
MOSFET N-CH 600V 34A TO220FP
Continuous Drain Current (ID) :
34A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2500pF @ 100V
Rise Time :
13.5ns
Radiation Hardening :
No
Weight :
329.988449mg
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
MDmesh™ II Plus
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
34A Tc
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Vgs (Max) :
±25V
Number of Channels :
1
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
88m Ω @ 17A, 10V
Turn On Delay Time :
20.5 ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
650V
Fall Time (Typ) :
11 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
57nC @ 10V
Turn-Off Delay Time :
96 ns
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
STF40N
Power Dissipation-Max :
40W Tc
Datasheets
STF40N60M2
STMicroelectronics STF40N60M2
N-Channel Tube 88m Ω @ 17A, 10V ±25V 2500pF @ 100V 57nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack
STF40N60M2 Description
These devices are N-channel Power MOSFETs developed using MDmesh? M2 technology.
them suitable for the most demanding high-efficiency converters.
STF40N60M2 Features
Extremely low gate charge
Excellent output capacitance (Coss) profile
100% avalanche tested